Už jsme vám představili balanční kameny Stapelstein a dřevěné mostky od BaaVi, které je skvěle rozšiřují a poskytují dětem ještě více zábavy, hraní, rozvoje a možností cvičení.
Minule jsme si ukázali, co všechno se dá s mostky dělat a dnes si řekneme, jaká aktivita se hodí pro konkrétní věk. A že je využije celá rodina!
Co všechno balanční mostky napomáhají rozvíjet?
Hrubou motoriku, rovnováhu, koordinaci pohybů, sílu svalů celého těla, vnímání hranic prostoru, předvídání pohybu, soustředění, ale také rozvíjí představivost a napomáhají zvyšovat sebevědomí.
Jaká aktivita je vhodná pro konkrétní věk?
- Batolata
První využití máme pro lezce objevitele. Jakmile se děti procvičí v lezení po zemi, brzy budou vyžadovat zajímavější terén než jen pouhou zem. Začněte s vytvořením podlézačky ze dvou až tří Stappelstein kamenů postavených na sebe a našeho mostku. Děti se naučí vnímat výšku překážky a nastavovat vůči ní své tělo s milimetrovou přesností.
Pro zkušenější lezce můžete vytvořit první přelézačku z mostku podepřeným jedním kamenem na obou stranách. Děti se tak naučí se vnímat hranice prostoru a bezpečně lézt nahoru a dolů. Brzy budou schopny přelézt i celý široký mostek na délku - velké dobrodružství pro malé dobrodruhy.
S lezením se pojí další dovednosti, jednou z nich je volný sed, který umožní dětem mít uvolněné obě dvě ruce pro manipulaci s předměty. Pro sed s napřímenou páteří je vhodné, když jsou hračky uloženy výš, než je zem. Využijte mostek s polepem jako stoleček pro hraní, uvidíte, že páteř bude napřímenější a sed celkově kvalitnější. Polepy přenesou děti do imaginárního světa na rušnou farmu, do Zoo plné exotických zvířat nebo si mohou jezdit autíčky po spletitých silnicích a trénovat jemnou motoriku. Dále můžete vykouzlit z jednoho mostku lavici na sezení, aby byly nohy opřené na zemi a z druhého mostku stoleček k tvoření.
- Chodící děti až 2 roky
Děti, které jsou již stabilní ve stoji a v chůzi budou brzy vyhledávat náročnější terén. Balancováním po vyvýšeném můstku se učí rovnováze, koordinaci svalů, ale také vnímání hranic prostoru a předvídání následků jejich kroků.
Kolem druhého roku milují děti napodobování a hraní si na určité role. Toho můžete využít pro dodání kuráže k chůzi po úzkém mostku a ve vyšších patrech. Můžete si hrát společně třeba na hasiče, kteří šplhají ve větvích stromu a zachraňují zatoulanou kočku.
- Tři roky
Kolem tří let, kdy se představivost stupňuje, bude velmi oblíbená hra “zem je láva”, chůze nad divokou řekou plnou hladových piraní a další hry, kde se fantazii se meze nekladou. Stále ve skutečnosti nejde o hru, ale o rozvíjející fyzické cvičení.
- Předškoláci
Předškoláci si mohou zkoušet další výzvy: vyskočit nahoru na mostek a zas dolů, přeskočit ho z místa, z rozběhu, chytit se ho rukama a skákat z jedné strany na druhou, balancování po špičkách, po patách, chůze pata-špička, chůze pozpátku, jako různá zvířátka (čáp, pejsek, kočička, medvěd, krab, rak, kačenka, had…). Mohou zkoušet rovnováhu na jedné noze, na chvilku zavřít oči nebo provést holubičku a rozdávat úsměvy na všechny strany.
- Nejoblíbenější tip pro všechny děti
Napojte mostky za sebe, položte na ně další kameny, či plyšáky na překračování a postavte parádní opičí dráhu. Spojte je s Piklerkou, houpacím prknem a dalšími překážkami. Uvidíte, že děti budou tuto opičárnu milovat. Nejlepší na tom všem je, že si děti hrají, hra je BaaVí a zároveň se tím rozvíjí.
- Velké děti a dospělí
Vytvořte si dle návodu v tomto článku z mostku BALANCE PLAY balance board a trénujte nejdříve „obyčejné“ stání a poté zkoušejte všechny klasické cviky, dřepy, zvedání nohy, jednoduché cviky se zavřenýma očima. Nestabilní podloží vás bude nutit zapojovat střed těla a balanc dosud často nepoznaným způsobem. Toto cvičení je potřebné jak pro zdraví, tak pro sporty jako snowboard nebo motorka. Přidejte tedy ke svému kardiu a silovému tréninku ještě balanc a pokryjete vše, co vaše tělo potřebuje!
Napadl vás další cvik nebo využití dřevěných mostků BALANCE PLAY od BaaVi? Objednejte si své mostky a můžete si hrát i cvičit zároveň!