Houpací prkna BaaVi jsou zárukou zdravého a zábavného cvičení. Váháte, zda byste ho dostatečně využili a jestli to dětem opravdu něco přinese? Přečtěte si o možnostech a názoru fyzioterapeutky.
Výhody houpacích prken BaaVi
- Mohou ho používat děti již velmi nízkého věku, kdy začínají lézt po čtyřech.
- Balancování na prkně aktivuje svaly, které se při běžném hraní nezapojí, rozvíjí motoriku a posiluje střed těla. Běžně se používá jako pomůcka ve fyzioterapii.
- V pokojíku se využije i jako hračka nebo místo pro „pelíšek“.
- S vysokou nosností prkna využijí i dospělí nebo více dětí najednou.
Jak to funguje?
Během houpání se aktivují svaly těla, které se při běžném hraní si nezapojí. Můžeme snadno posílit střed těla, zpevnit kotníky a zápěstí nebo procvičit kyčelní klouby.
Balanční prkno podpoří děti ve zdravém psychomotorickém vývoji. Nabízí jim zábavu napříč celým dospíváním a my dospělí jim ho budeme moc rádi “krást” pro jeho schopnost instantně zlepšit náladu i kondici.
Je dokázané, že správný motorický vývoj u dětí zlepšuje řeč, kreslení a psaní.
Pro jak staré děti je houpací prkno vhodné? Pro všechny!
Každé dítě je jiné a vyvíjí se trochu jinak. Nechte děti, aby si prkno zkoušely, stále znovu objevovaly a samy vám ukáží nekonečně možností použití.
- Batole lezoucí po čtyřech
Pod dohledem dospělé osoby můžeme prkno doporučit dětem, které již umí lézt po čtyřech. Čerství lezci se rádi zdokonalují ve svých dovednostech a prkno uvítají jako součást opičí dráhy, kdy lezou nahoru a dolu, učí se pracovat s výškou a hloubkou překážky a prolézají pod prknem jako tunelem.
- 18 měsíců
V roce a půl se dětem otevírá svět imaginace a začíná hra se svou vlastní představivostí. Prkno se rázem změní v klouzačku, dráhu pro autíčka, skrýš, stoleček, parkovací místo nebo pirátskou loď a dětem nabízí nekonečné možnosti pro hry nejen dle principů montessori.
- 2 roky
Kolem druhého roku se batolata dokáží rozhoupat rozkročmo ve stoji a tím začnou posilovat střed těla, učit se balanc a rozvíjet motoriku. To jim pomůže ve dřívějším ježdění na odrážedlech a kolech.
- 3 roky
Zhruba ve třetím roce věku zvládají houpání s oporou o ruce a nohy, se zvednutou nohou či rukou nebo obráceně jako rak. Jsou schopné koordinace s kamarády.
- Předškolní a školní děti
Takto staré děti využijí prkno také jako relaxační prvek a s malým polštářkem pod hlavou si tak vykouzlí parádní místo pro odpočinek. Vezmou-li zrovna do rukou učebnici, houpavý pohyb jim pomůže k lepšímu zapamatování, než kdyby seděly staticky u stolu.
- Dospělí
Myslíte si, že pro vás to už není? To je největší omyl. Využijte prkno i pro sebe. Cvičte známé cviky na břicho a záda na houpacím prkně a uvidíte, o kolik těžší to je. Zkuste holubičku či kliky. Pomůže vám to k lepší postavě nebo třeba ovládání motorky.
Co na to fyzioterapeutka?
Během houpání se aktivují svaly těla, které se při běžném hraní si nezapojí. Můžeme snadno posílit střed těla, zpevnit kotníky a zápěstí nebo procvičit kyčelní klouby. Proto my fyzioterapeuti rádi používáme prkno jako zpestření v rámci fyzioterapie.
Přenášením váhy z jedné na druhou nohu se děti naučí pracovat s těžištěm těla a současně si trénují proprioceptivní a vesibulární vnímání. Propriocepce, je termín pro polohocit a pohybocit, jde vlastně o to, že se naučí lépe vnímat své nohy a celé tělo tím, že mozek dostává velké množství impulzů z receptorů ve svalech, šlachách a kloubech. Vestibulární aparát je rovnovážný systém uložený ve vnitřním uchu, společně s mozečkem, zrakovým aparátem a dalšími systémy pomáhá udržovat rovnováhu, koordinaci těla a přizpůsobuje svalový tonus. Jednoduchým houpáním zbystříme velkou část mozkových center a tím se naše tělo naučí předcházet pádům a poraněním.
Zlepšení hrubé motoriky vede ke zkvalitnění jemné motoriky a tím též grafomotoriky a řeči.
Způsobů houpání na prkně je hned několik, děti nemusí být omezeny pouze na nohy. Velmi přínosné je houpání v opoře o ruce a nohy. Zatěžováním kostí v dlouhé ose se zvyšuje kostní hustota a to obzvláště v dětském věku. Tím získají kosti pevnější strukturu a jsou odolnější vůči zlomeninám.
Nevíte jaké prkno si vybrat? Zde jsou základní rozdíly:
Houpací prkno BaaVi – klasické houpací prkno pro rozvoj motoriky i u malých dětí. Můžete si ho sami pomalovat.
Houpací prkno BaaVi DYMANIC – je tenčí a pružnější, s měkčím došlapem, vrací energii ze šlápnutí nebo skoku. Vhodné i jako stupínek na cvičení. V nabídce v mnoha barvách.
Houpací prkno BaaVi SKY - stejné jako Baavi ve verzi Natur, ale s předvrtanými otvory a lany z něj vytvoříte i klasickou houpačku doma i venku.